Miłość

Czym właściwie jest?
Miłość jest aktem, czyli konkretnym działaniem, które może być podjęte lub też nie. Miłość nie jest uczuciem, z którym bardzo często jest mylona. Miłość może być podtrzymywana przez różne uczucia i to nie tylko te przyjemne (np. uczucie przyjaźni, zakochania, serdeczności), ale także przez te powszechnie uznawane za "negatywne" (np. gniew, zazdrość). O tym, czy uczucie poruszy człowieka ku miłości, decyduje wola i rozum, gdy tych zabraknie, bardzo często mamy katastrofę...  
Jakie to działania?
(...) miłość, podobnie jak ptak ma dwa skrzydła. (...) - pierwszym skrzydłem jest afimacja, a drugim wymaganie. 
Afirmacja płynie z najgłębszych poziomów duszy. (...) Gdy jest rzeczywista, dokonuje się na wszystkich poziomach ludzkiej natury: fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Serca nie da się oszukać - prawdziwa afirmacja to coś więcej niż wypowiadane mechanicznie słowo lub gest czyniony na polecenie rozumu. Nie można jej wyćwiczyć. Jest darem, zarówno dla tego, kto afirmuje, jak i dla tego, kto jest afirmowany. Wyraża się w czułym spojrzeniu, geście, słowie, czasem w milczeniu. Prawdziwa afirmacja jest doświadczeniem mistycznym: zaskakuje, zarówno tego, kto kocha, jak i tego, kto jest kochany. 
Drugie skrzydło, bez którego miłość nie będzie dojrzała, to wymagania. Stawiamy wymagania nie pomimo tego, że kochamy, ale dlatego, że kochamy. Niestawianie wymagań to częsty brak w miłości. (...) Miłość porywa w górę, a dzieje się to między innymi poprzez wymagania.
Jeśli kogoś kochamy, nie będziemy pomijali niewygodnej prawdy, utrzymując przyjemną atmosferę kosztem jakości relacji. Nie będziemy się wahali mówić trudnych rzeczy lub wskazywać na konieczność podjęcia wysiłku. (...) Czasem trzeba włożyć potężny wysiłek, aby postawić granice i wymagania ludziom, których kochamy, ryzykując, że zostaniemy odrzuceni. Miłość może podpowiedzieć, by wpuścić do domu kogoś, pomimo że nas zawiódł po raz kolejny. Innym razem, miłość nakaże wystawić jego walizki za drzwi. Miłość nie daje jednego prostego rozwiązania.  
Po co?
Miłość realizuje się w relacji. (...) miłość "kieruje się zawsze ku...", rozwój osobisty będziemy rozpatrywać w kontekście relacji z innymi ludźmi. Jeśli chcemy się lepiej czuć, realizować cele i marzenia, pogłębiać życie wewnętrzne, czyli podjąć pracę nad sobą, to nie wolno nam stracić z oczu celu tych wysiłków, jakim jest dobro drugiego człowieka. (...) Było by dla nas niebezpieczną pułapką oderwać swój wysiłek wewnętrzny od realnego i konkretnego dobra innych ludzi. Jeśli staniemy się calem dla samych siebie (egocentryzm), będziemy przypominać kogoś, kto patrząc daleko wprzód,widzi własne plecy. (...) a więc: rozwijam się dla dobra innych, a nie tylko po to, aby zadowolić swoje ego. (...) Miłość jest aktem skierowanym ku dobru człowieka.
 Jeśli mamy do czynienia z rzeczywistym miłowaniem, osoba kochana będzie się rozwijać lub przynajmniej będzie miała szansę na wzrost wewnętrzny. 
No bo...
Celem rozwoju nie jest perfekcja, lecz miłość. Miłość jest aktem służącym rozwojowi człowieka. Stwarza przestrzeń do rozwoju i mobilizuje do niego, jednak nie daje gwarancji, że osoba miłowana ten rozwój podejmie. 


 Monika i Marcin Gajdowie Rozwój. Jak współpracować z łaską? 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz